Proč nerostou rajčata v lednu?

  Pomocí této bizardní otázky bych nás chtěl přivést k zamyšlení nad naším současným soužitím s přírodou. Nebo bych měl napsat v přírodě? Moderní člověk se vlastně už ani za součást přírody nepovažuje. Úspěšně se izoluje v prostředí, které si sám vymýšlí a vytváří. Ve skutečnosti jen manipuluje s přírodou, protože člověk není schopen cokoliv naprosto nového a originálního ani vymyslet natož vyrobit. Na základě pozorování chodů přírody se snaží změnit její přirozený chod. Stavíme umělé ostrovy, lyžařská střediska v arabských zemích na poušti atd.

  Už jsme v našem moderním životním stylu tak zaběhnutí, že si ani neuvědomujeme, jak jsme se přírodě vzdálili. Přestáváme jí naslouchat. Přestáváme jí znát. A tak si už ani neumíme odpovědět na otázku z názvu článku. Pojďme si vyzkoušet různé druhy odpovědí. Vědec by řekl, že nerostou, protože nemají vhodné podmínky k růstu. Nízká teplota, zmrzlá půda a málo světla to je ta příčina. Patrně by nás ještě zahrnul nesrozumitelnými vzorci a grafy. Moje čtyřletá dcera by odpověděla, že nemohou růst, protože je sníh. Naši prapředci by nám ale dokázali vysvětlit toto téma velmi logicky a srozumitelně a přesto úplně jinak. Žili totiž v přírodě a s přírodou. Dokázali vnímat její zákonitosti a pravidla. Dokázali rozpoznat, co příroda chce. Dokonce rozuměli touhám přírody. Byli si plně vědomi, že příroda je naší skutečnou matkou, živou bytostí, která má i své touhy a přání. To si dnes vůbec neumíme představit. Vyprávění prababiček nám přijde jako pohádka. Neskutečná. Nereálná, ale hezká.

  Rajče v lednu neroste, protože je to letní zelenina. Je to teplomilná rostlina, která miluje Slunce. Roste a zraje v letním období a má krátkou trvanlivost. Je to zelenina přírodou určená k okamžité spotřebě. Dodává tělu vitamíny a enzymy, které potřebujeme v létě. Rajče ochlazuje organismus. Všechno je harmonicky sladěné. V lednu jíme uskladněné obiloviny a luštěniny, které nám příroda dává k dispozici z pozdní letní sklizně nebo sklizně podzimní. Jsou to potraviny, které nám přirozeně vydrží celou zimu. Přes zimu nám dodávají vitamíny a bílkoviny, které potřebujeme v zimních měsících. Ohřívají organismus, snižují zahleňování atd. Prostě příroda ví, co dělá. Má rozum. Je to živá bytost.